برش لیزری چوب

انواع چوب برای برش لیزری چوب

از آنجایی که چوب یک ماده طبیعی است، اپراتور دستگاه برش لیزری چوب باید ویژگی های مختلف چوب مانند چگالی را در طول عملیات برش در نظر بگیرد.

قانونی که در مورد برش لیزری چوب وجود دارد این است که، هرچه رنگ و دانه بندی چوب یکنواخت تر باشد، حکاکی لیزر بهتر و یکدست تر است.

آشنایی با انواع چوب برای برش لیزری چوب

این نوع چوب ها مانند چوب بالسا یا صنوبر به سطح توان لیزر کمتری نیاز دارند و می توان آنها را سریعتر حکاکی و برش داد. حکاکی روی این نوع چوب کنتراست کمتری ایجاد می کند (سبک تر است).

برش لیزری چوب

Hard woods

این نوع چوب‌ها مانند بلوط یا گیلاس نمونه‌هایی از چوب‌های متراکم هستند که برای برش لیزری چوب و حکاکی به سطح توان لیزر بالاتری نیاز دارند

این نوع چوب ها مانند کاج اروپایی یا صنوبر برای حکاکی لیزری مناسب نیستند. معمولاً دارای تعداد زیادی دانه ناهموار هستند که بسیار سخت و مقاوم هستند.

برش لیزری چوب

Veneers

ونیر از چوب واقعی ساخته شده اند و  همان ویژگی های حکاکی پانل های چوب جامد را دارند.

Plywood

شامل حداقل سه لایه چوب است که دانه های آن چسبیده بهم و با زاویه 90 درجه فشرده می شود. تخته سه لایی در انواع مختلف چوب و در ضخامت های مختلف عرضه می شود. نوع چسب برای برش لیزری به ویژه در هنگام برش مهم است.

ام دی اف یک ماده همگن بر پایه چوب است که از چوب نرم بدون الیاف ریز، عمدتاً بدون پوست ساخته شده است که به آرامی در جهات طولی و عرضی فشرده می شود. سطح و لبه ها صاف و محکم هستند. بنابراین ام دی اف را می توان به راحتی حکاکی و برش داد. البته باید توجه داشت که لبه های برش در حین پردازش لیزر بسیار تیره می شوند

 برش لیزری چوب

تعیین پارامترهای حکاکی و برش لیزری چوب

همانطور که گفته شد چوب ها مواد طبیعی هستند و بسته به نوع چوب واکنش متفاوتی دارند.

نکته: هرچه بیشتر فوکوس کنید. حکاکی چوب تیره تر می شود. عدم تمرکز پرتو لیزر، اندازه نقطه لیزر را افزایش می‌دهد، چگالی عملکرد را کاهش می‌دهد و چوب بیشتری را می‌سوزاند.

می توانید پارامترهای برش لیزری چوب را با کشیدن یک مستطیل با دو گوشه گرد متفاوت آزمایش کنید. این گرافیک(نرم افزارهای گرافیکی طراحی)را برای لیزر ارسال کنید. برای چوب با ضخامت 3 میلی متر، با کارایی بالا و سرعت برش 2-5٪ شروع کنید. با کاهش تدریجی سرعت به کیفیت برش دلخواه خود برسید.

اپتیک مناسب

برش لیزری چوب یک فرآیند تصعید است. بنابراین فوکوس دقیق و انتخاب اپتیک مناسب بسیار مهم است. باید بین حکاکی و  برش تمایز قائل شد.

در حین حکاکی به نکات زیر توجه کنید:

هر چه جزئیات ریزتر باشد، فاصله کانونی لنز باید کمتر باشد.

به عنوان یک قاعده، لنزهای 1.5 یا 2.0 اینچی برای تقریباً هر نوع حکاکی لیزری روی چوب مناسب هستند.

ضخامت مواد در اینجا نقش مهمی ایفا می کند. هر چه ماده ضخیم تر باشد، فاصله کانونی لنز استفاده شده بیشتر است.

برای چوب با ضخامت 1/8 اینچ استفاده از لنز 2 اینچی و برای 1/4 اینچ ضخامت لنز 2.5 اینچی را توصیه می شود.

هوای فشرده

اتصال هوای فشرده به ویژه برای برش چوب توصیه می شود. برای محافظت از لنز باید از یک نازل با قطر کوچک استفاده کرد. علاوه بر این، قطر نازل کوچک، هوای فشرده را مستقیماً به داخل شکاف برش هدایت می کند. در نتیجه گرد و غبار و گاز با سرعت بیشتری از بین می روند و کیفیت برش به میزان قابل توجهی بهبود می یابد.

تمیز کردن

تمیز کردن سخت افزار و اپتیک از عوامل مهم در نجاری هستند. گرد و غبار چوب به دلیل رزین ها و روغن های موجود در آن بسیار چسبنده است و گرد و غبار تمایل به نشستن در دستگاه دارد. بنابراین مهم است که دستگاه را به طور منظم تمیز کنید.

سیستم اگزوز مناسب

در حین حکاکی لیزری و برش لیزری چوب، گرد و غبار و گازهایی تولید می شود که باید به درستی استخراج شوند. بنابراین استفاده از سیستم اگزوز مناسب ضروری است.

کاربردهای ویژه حکاکی و برش لیزری چوب

 نقش برجسته و منبت کاری روی چوب

چوب یک ماده عالی برای حکاکی برجسته است. در حکاکی برجسته، مقیاس‌های خاکستری به سطوح مختلف لیزری تبدیل می‌شوند که حکاکی سه‌بعدی ایجاد می‌کند. می توانید در چندین پاس با کارایی نسبتاً بالا حکاکی کنید و سپس یک یا دو پاس تمیزکاری انجام دهید تا باقی مانده دود از بین برود.

خاتم کاری در چوب

منبت های چوبی (intarsia) نیز در میان چوب محبوبیت خاصی دارند. در هنر خاتم، چوب های مختلف را روی یک سطح صاف می چینند به گونه ای که سطح صافی ایجاد می شود که اکنون شامل خاتم هایی با رنگ های متفاوت و ساختار متفاوت است. معمولاً ابتدا مواد پایه حکاکی می شود و سپس مواد مورد نظر (معمولاً روکش) بریده و وارد می شود. برای روکش دقت کنید که عرض پرتو لیزر (شکاف برش) تنظیم شده باشد. این بدان معنی است که حامل باید کمی بزرگتر باشد. (کارهای تخصصی برش چوب)

شما می توانید سفارش مورد نظر خود را از طریق اینستاگرام ، واتس اپ ، و یا ایمیل برای ما ارسال کنید . به بخش ارتباط با ما مراجعه کنید . همچنین برای پیگیری سفارش خود ، با شماره های ثابت و همراه این مجموعه تماس تلفنی حاصل نمایید .

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام