حکاکی و برش لیزری

باید و نباید های حکاکی و برش لیزری

در این مقاله قصد داریم به بررسی محدودیت مواد برای حکاکی و برش لیزر بپردازیم

موادی که نباید در حکاکی و برش لیزری استفاده کرد

برخی از مواد وجود دارند که شما نباید آنها را بخاطر ترکیبات شیمیایی، حکاکی و برش لیزری کنید. پردازش این مواد باعث ایجاد گازهای خطرناک یا گرد و غبار می شود. این مواد عبارتند از:

 • چرم و چرم مصنوعی حاوی کروم(VI)
 • الیاف کربن(کربن)
 • پلی وینیل کلراید(PVC)
 • پلی وینیل بوتیرال(PVB)
 • پلی تترا فلورو اتیلن ها(PTFE / تفلون)
 • اکسید بریلیم
 • هر ماده حاوی هالوژن(فلوئور، کلر، برم، ید و استاتین)، رزین های اپوکسی یا فنلی

به خصوص در مورد استفاده از مواد مقاوم در برابر شعله بایستی احتیاط به عمل آورد چرا که این مواد اغلب شامل برم هستند. همچنین بایستی هنگام استفاده از مواد حاوی منگنز، کروم، نیکل، کبالت، مس و سرب مراقب بود

حکاکی و برش لیزری

چرا این مواد برای حکاکی و برش لیزری نامناسب هستند؟

اگر مواد فوق حکاکی و برش لیزری شوند، ممکن است گرد و غبار یا گازهایی تولید شود که کاربر یا عملکرد دستگاه را به خطر بیندازد. به همین دلیل استفاده از این مواد توصیه نمی شود.

قبل از اقدام به حکاکی و برش لیزری هر ماده باید دقیقا بدانید که این ماده چیست و چگونه در برابر لیزر واکنش نشان می دهد.

مواد پرمصرف و کاربردی جهت برش و حکاکی لیزری

علیرغم وجود محدودیت های استفاده از برخی از مواد شما می توانید از دستگاه لیزر به منظور انجام طیف وسیعی از کارها استفاده کنید. تنها چیزی که باید بخاطر بسپارید این است که مواد مختلف ممکن است دودهای مختلفی ایجاد کنند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که در یک منطقه با تهویه مناسب کار می کنید تا ایمن باشید.

چوب

چوب یکی از متداول ترین مواد مورد استفاده در این روش است. استفاده از حکاکی و برش لیزری چوب برای برش قطعات برای مونتاژ، حکاکی هدایا و حکاکی الگوهای پیچیده در یک تکه چوب متداول است. شما می توانید اکثر انواع چوب را با این روش برش دهید، اما تخته سه لا و MDF معمولا مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا ارزان تر هستند. با این حال، بامبو یک گزینه عالی سازگار با محیط زیست است.

پلاستیک و اکریلیک

مواد پلاستیکی و اکریلیک برای ایجاد علائم، جواهرات، زیورآلات، هنرهای دیواری و موارد دیگر ایده آل هستند. پلکسی گلاس به خصوص پلکسی گلاس رنگی، اکریلیک محبوب است.

فوم

با بکارگیری این روش می توان از فوم به منظور ایجاد درج و مهر و موم به خوبی استفاده کرد یا به وسیله آن پازل های جذاب ساخت.

فلز

استفاده از روش حکاکی و  برش لیزری برای فلز می تواند کمی مشکل باشد. اگر قصد برش کامل فلز را دارید، باید از قطعات نازک تر یا فولاد ضد زنگ نازک تر استفاده کنید. در غیر این صورت، برش های مبتنی بر CO2 ممکن است فلز را تاب دهند. با این حال، حکاکی فلز بسیار خوب عمل می کند.

چرم

با استفاده از حکاکی و برش لیزری چرم می توانید کیف پول، کمربند، جواهرات (مخصوصا دستبند) و کارهای هنری ایجاد کنید. هنگام استفاده از چرم، اطمینان حاصل کنید که قطعه به طور ایمن نگه داشته شده است تا از تاب خوردگی جلوگیری شود.

مقوا

با استفاده از مقوا به عنوان یکی از ارزان ترین و ساده ترین مواد جهت برش، می توانید همه چیز را از کارت های بازرگانی چشمگیر گرفته تا قطعات ساخت مدل ایجاد کنید.

چوب پنبه

می توانید آن را با لیزر به هر شکلی که می خواهید برش دهید. چیزی که چوب پنبه به خوبی برای آن کار نمی کند حکاکی است، زیرا ماده ضعیف تری است.

منسوجات

برش لیزری منسوجات گزینه جدیدتری است. استفاده از این روش برای پارچه به عنوان نوعی گلدوزی دیجیتالی عمل می کند. پارچه و چرم از جمله این منسوجات هستند.

کاغذ

در بیشتر موارد هنگامی که از حکاکی و برش لیزری برای کاغذ استفاده می کنید احتمالا یک نوع مقوا را برش می دهید. با این حال کاغذهای ضخیم کارتن برای این روش به خوبی کار می کنند. کارت های سفارشی از جمله مواردی است که می توانید با این روش ایجاد کنید.

حکاکی و برش لیزری

موادی که حکاکی و برش لیزری روی آنها ممنوع است

 • هر ماده ناشناخته

باید بدانید که چه چیزی را برش می دهید.

 • همه مواد حاوی کلر یا مواد حاوی وینیل یا پلی وینیل

وینیل هنگامی که با لیزر گرم می شود گاز کلر آزاد می کند که برای انسان و دستگاه خطرناک است. این مورد شامل پلاستیک هایی است که حاوی وینیل هستند مانند PVC. همچنین بسیاری از چرم های مصنوعی حاوی پلی وینیل می باشند. بنابراین استفاده از چرم مصنوعی نیز مجاز نیست.

 • مواد غذایی

حتی اگر برش ها تمیز شده باشند از نظر بهداشتی تمیز نمی شوند. بنابراین هر چیزی که به دستگاه برش وارد شود می تواند توسط بقایایی مانند چوب، شیشه و پلاستیک آلوده شود.

 • مواد حاوی برم

معمولا هر چیزی که باعث شعله ور شدن شود.

 • پلی استایرن یا پلی پروپیلن

اینها مقدار زیادی دود مضر تولید کرده و نتایج بی کیفیتی را ایجاد می کنند.

 • شیشه

می توان آن را با لیزر حکاکی کرد، اما نمی توان آن را برش داد.

 • تخته مدار چاپی
 • کربن
 • پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)
 • اعضای بدن
 • فایبرگلاس و پلی کربنات ها

درصورت نیاز درباره حک و برش لیزر می توانید با شماره 03136661484 تماس بگیرید یا در واتس آپ و اینستاگرام با ما در ارتباط باشید، و به صورت رایگان با متخصصین حکینو مشورت کنید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام