برش لیزر مس

برش لیزر مس

برش لیزر مس با استفاده از دستگاه‌های دقیق در این صنعت کار را برای سازندگان قطعات مسی بسیار آسان کرده است. روش برش لیزر مس به این صورت است که با استفاده از لیزر نقاط تحت تابش به دمای ذوب یا تبخیر رسیده لذا مس برش می‌خورد. باید در نظر داشت که ضخامت برش میزان حرارت و دقت برش را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می‌دهد. ضمنا برای اینکه قطعه برش خورده بدون پلیسه و تمیز برش بخورد از یک موتور برای پخش حرارت به اطراف بهره می‌برند.

برش لیزر مس خصوصا با دستگاه‌های جدید که دارای سیستم گشتاور خروجی،‌ شاسی دقیق و فوق‌العاده محکم که با ماشین فرز در طی فرآیندهای پیچیده لرزش‌گیری و پردازش شده است،‌ بسیار دقیق‌تر و کم هزینه تر شده است. دستگاه‌های برش لیزر مورد استفاده در مجموعه صنعتی شیت لیزر به دلیل به روز بودن نیاز به حرارت‌دهی بالا ندارد بنابراین احتمال خمیدگی لبه‌های قطعه به صفر رسیده و پس از برش دیگر نیازی به فرآیندهای پلیسه‌گیری وجود ندارد.

برش لیزر مس

برش لیزر مس چیست

مس یکی از آلیاژهای فلزی پرکاربرد در تابلوسازی، مجسمه‌سازی، صنایع وابسته به انرژی، نفت و گاز، حتی کشتی‌سازی و امروزه در ساخت وسایل آشپزخانه نیز به شمار می‌رود و از این رو که هر جا ما با ساخت تجهیزات مواجه می‌شویم پس با برش‌کاری آن نیز روبه رو خواهیم بود و امروزه برای ورق‌ها و قطعات با ضخامت‌های نه خیلی زیاد مس، برش لیزر مس بهترین و دقیق‌ترین شیوه برش این فلز است که البته در ادامه به مزایا و چالش‌های برش لیزر مس اشاره خواهیم نمود.

استفاده از دستگاه های برش لیزر برای برش با دقت و با کیفیت قطعات فلزی از جمله برش لیزر مس کار را برای سازندگان قطعات فلزی بسیار راحت کرده است. برش لیزر مس بوسیله دستگاه به این صورت انجام می گیرد که قسمت های اضافی ورق سوزانده شده، ذوب یا تبخیر می شود. برای تمیز در آمدن کار نیز یک موتور وظیفه پخش کردن گاز را به اطراف به عهده دارد. در روش برش مس با لیزر، یک منبع پر توان، نور را به سمت سطح مورد نظر هدایت کرده و کار برش لیزر مس را انجام می دهد. به این نکته نیز باید توجه کرد که توان دستگاه بر اساس جنس و ضخامت قطعه می تواند تغییر کند.

مقالات بیشتر: حکاکی روی طلا

برش لیزر مس

انواع برش لیزر مس

درست است که برش لیزر مس تنها با یک نوع دستگاه که از لیزر برای برش بهره میگیرد انجام میشود اما بهتر است بدانید که این دستگاه ها تنها برای برش خطی مورد استفاده قرار نمیگیرند. انواع برش لیزر مس وجود دارد که نسبت به سفارش مشتری متفاوت میباشد. حکاکی بر روی ورق مس یکی از انواع برش لیزر مس است که با روش برش خطی  تفاوت بسیار زیادی دارد. در این نوع روش از برش لیزر مس طرح مورد نظر توسط فردی که اپراتوری دستگاه را برعهده میگیرد به کامپیوتر وارد شده و سپس کامپیوتر نیز طرح را به دستگاه انتقال میدهد تا در طی پروسه ای، حکاکی مورد نظر بر روی ورق انجام شود.

برش لیزر حکینو به عنوان یکی از معتبرترین مجموعه های برش لیزر در کشور محسوب میشود که با توجه به دستگاه ها و تجهیزات روز دنیا و همچنین پرسنل مجرب امکان برش انواع فلزات را برای مشتریان خود فراهم آورده و میتوانید با بهره مندی از خدمات این مجموعه هزینه های خود را کاهش داده و همچنین فلزات خود را با کیفیت هر چه تمام برای تولید و مصرف برش دهید.

فلزات زیادی وجود دارند که برای ساخت و تولید محصولات خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند که در این بین مس یکی از پر کاربرد ترین آنها محسوب میشود. مس از فلزات ارزشمندی است که ابتدا بصورت ورق های مسی در اختیار تولید کنندگان قرار میگیرد و تولید کننده نیز بعد از برش ورق میتواند از قطعات به دست آمده به راحتی استفاده کند.

برش لیزر مس از مهمترین  و حساس ترین مراحل کار میباشد و در این مرحله باید دقت زیادی به خرج داده شود تا برش به صورت دقیق و بدون هیچگونه خطایی انجام شود. دستگاه ها و تجهیزات برش لیزر مس از دستگاه های بسیار دقیق هستند و مشکلی از این بابت یعنی خطا در برش رخ نخواهد داد اما نوع دستگاه برش لیزر میتواند در دقت و همچنین سرعت انجام کار موثر واقع شود.

دستگاه های برش لیزر در انواع گوناگونی تولید میشوند که برخی از آنها از دستگاه های بسیار پیشرفته و برخی دیگر چندان کیفیت و دقتی در برش ندارند. برای برش لیزر مس هر چه دستگاه پیشرفته تر باشد در نتیجه دقت  و سرعت انجام برش نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

مقالات بیشتر: برش لیزری پارچه

چالش های موجود در  برش لیزر مس

مس نسبت به دیگر فلزات بافتی به مراتب نرم تر دارد بنابراین هرگونه سهل انگاری در برش لیزر مس می تواند منجر به آسیب و از دست رفتن مواد اولیه شود از طرفی به دلیل خاصیت پخش کنندگی دما در سطح امکان تمرکز دما در یک نقطه از آن بسیار دشوار است و به علاوه بازتابی که مس ایجاد می کند باعث بازگشت نور لیزر شده و همه این موارد بیانگر دشواری های برش لیزر مس است.

اما در هنر دکوراسیون برش لیزر مس باید به گونه ای ظریف و دقیق انجام شود که امکان ایجاد برش های خلاقانه و پیچیده  بدون تغییر در ساختار مس مهیا باشد و این امر به روز ترین دستگاه های برش لیزر مس و البته هوش و خلاقیت فردی می طلبد برای حل مشکل بازتاب مس نور از منبعی قدرتمند هدایت می شود.

برای حل مشکل حرارت دهی نیز موتوری وظیفه ی پراکنده نمودن حرارت به اطراف را دارد ضمن اینکه در برش لیزر مس می توان دستگاه را بر اساس ضخامت مورد نظر تنظیم نموده و به برش و فرم دلخواه دست یافتمهمترین راز محبوبیت برش لیزر مس این است که امکان خلق قطعات پیچیده و بی نهایت خلاقانه را به سهولت مهیا نموده ضمن اینکه در خلق این طرح های هندسی پیچیده کمترین ضایعات را ایجاد می کند و این به معنای افزایش بهره وری استنکته مهم بعدی اینکه در برش های تکراری و در تعداد بالا برش لیزر مس کمترین خطا را دارد.

تنوع در نوع برش های ایجاد شده نیز از دیگر مزایای برش لیزر مس است به گونه ای که با برش لیزر مس علاوه بر برش خطی بسیار دقیق و منظم امکان حکاکی پیچیده ترین و زیباترین طرح ها بر روی مس به آسانی ممکن است فقط کافیست طرح مورد نظر توسط اپراتور به رایانه و از آنجا به دستگاه برش لیزر مس منتقل شود پس از مدت اندکی شما شاهد شاهکار حکاکی بر روی مس خواهید بود .هنر چشم نوازی که تلفیقی از هنر خلاقیت و فناوری مدرن روز است.

مقالات بیشتر: آشنایی با بازار کار برش لیزری

برش لیزر مس

مزایای برش لیزر مس:

  • با توجه به ساختار مولکولی مس و برگشت نور بسیار بالا، برش لیزر مس یکی از حساس ترین آلیاژها برای برش می باشد.
  • امروزه در دنیا با توجه به هزینه های پایین و سرعت و دقت بالای خدمات برش لیزر فلزات، در ورق های مسی ضخیم، به جای دستگاه برش واترجت و دستگاه برش پلاسما، از دستگاه های لیزر توان بالای فایبر استفاده می شود.
  • ورق مس فقط توسط دستگاه های لیزر فیبر نوری (Fiber Laser Cutting Machine) قابل انجام می باشد.
  • با توجه به قیمت بالای مواد اولیه در برش لیزری مس، از آنجا که بدون محدودیت می توان چیدمان قطعات درخواستی را با کمترین ضایعات روی شیت (Sheet)  انجام نمود، این فرآیند دارای توجیه اقتصادی بالایی برای تولید قطعات مورد نیاز می باشد.
  • کمترین میزان کرف (Kerf) یا باربرداری هنگام برش مس ، در نتیجه امکان برش المان های ریز و با ظرافت بالا فراهم می گردد.

نکات مهم برش لیزر مسی

زاویه مخروطی: این شامل تغییر قطر سوراخ در ضخامت برش است.

تولید تاشو: هر چه پس از برش، چین ها کمتر باشد کیفیت نهایی بهتر و نیاز به ماشینکاری دوم کمتر می شود.

کرف: کرف در واقع کوچکترین شعاع برش را مشخص می کند که بستگی به ضخامت ورق فلز دارد و بهتر است در پروژه در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، بسیاری از گوشه ها دهانه دارند. علاوه بر این، حداقل تعداد سوراخ هایی که می توان در ورق ایجاد کرد به ضخامت ورق بستگی دارد. بدیهی است که هرچه عمق دستگاه کمتر باشد، خطوط پیچیده تر و دنده ها ظریف تر خواهند بود.

سرعت برش: بستگی زیادی به قابلیت های دستگاه و قدرت پرتو لیزر دارد. هر چه قدرت دستگاه بیشتر باشد سرعت برش بیشتر می شود.

صافی سطح: یکی از مهمترین پارامترهای برش سطح صاف و عدم اکسیداسیون است که با ترکیب فناوری های مختلف و تنظیم صحیح و دقیق پارامترهای کنترلی مانند نوع گاز، فشار گاز، سرعت برش و لیزر ایجاد می شود.

برش فلز مس با استفاده از دستگاه برش لیزر امکان پذیر است، اما استفاده از این روش برای مصرف کنندگان مقرون به صرفه نیست. مس به دلیل خاصیت انعکاس نور، توانایی ضعیفی در جذب اشعه مادون قرمز دارد. به عبارت دیگر، مس یک بازتاب دهنده عالی برای پرتو لیزر است.

انعکاس این مواد زمانی که فلز گرم می شود به شدت افزایش می یابد و هنگام ذوب شدن به شدت کاهش می یابد. در نتیجه بازتاب پرتو لیزر مسی مذاب کمتر از 70 درصد است. این به این دلیل است که فلزات براق مانند مس مقدار قابل توجهی از پرتو لیزر را در حالت مذاب جذب می کنند.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام