تفاورت برش لیزری و برش مکانیکی

تفاوت برش لیزری و برش مکانیکی

دستگاه برش مکانیکی و دستگاه برش لیزری، هردو در صنایع تولیدی امروزی کارآمد هستند. هر یک از این دو دستگاه از تجهیزات متمایز خود استفاده می‌کند و مزایا و معایب خاص خودش را دارد. انتخاب میان یکی از این دو دستگاه برش ، معمولاً به طیف وسیعی از عوامل مانند الزامات کاربردی، مقرون به صرفه بودن و قابلیت‌های تولید بستگی دارد. در ادامه مزایا و معایب هریک از این دو دستگاه را بررسی کرده و این دو را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. پس لطفا تا پایان همراه ما باشید.

اجزاء برش مکانیکی

اجزا و قطعات برش مکانیکی

برش مکانیکی از قطعاتی مکانیکی ساخته شده که هرکدام کاربرد و استفاده‌ی مشخصی در این دستگاه دارند و روی هم رفته تجهیزات قدرتمندی هستند که برای شکل دادن و برش مواد مختلف از روی یک طرح از پیش تعیین شده مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه برخی از تجهیزات مورد استفاده در دستگاه برش مکانیکی را بررسی خواهیم کرد.

  • تراش

تراش یک قطعه‌ی فلزی است که با چرخاندن مواد توسط موتور، بخش‌های اضافی را در ماده‌ای که قصد برش آن را داریم برای ایجاد شکل مورد نظر، از بین می‌برد.

  • دریل پرس

یک مته ثابت است که روی یک میز نصب شده است و توسط یک موتور القایی هدایت می‌گردد. دریل پرس از یک پایه، یک ستون، یک میز، یک دوک نخ و یک سر مته تشکیل شده است.

دو قطعه‌ای که در بالا ذکر کردیم اجزای اصلی دستگاه برش مکانیکی محسوب می‌شوند که علاوه بر آنها،  برخی تجهیزات دیگر نیز در ماشین برش مکانیکی وجود دارند.

اجزاء برش لیزری

تجهیزات برش لیزری

لیزرها به طور معمول تحت کنترل رایانه هستند و می‌توانند برش‌های بسیار دقیق و  با کیفیتی را ایجاد کنند.

از لیزرهای رایج در صنعت می‌توانیم به دو مورد زیر اشاره کنیم:

  • لیزرهای  CO2

لیزر های CO2 با انتشار گاز دی اکسید کربن  به عنوان واسطه پرتوی نور عمل می‌کنند و در واقع با متمرکز شدن روی انتشار این گاز برش‌های مورد نظر را ایجاد می‌کنند.

پرتوهای مبتنی بر دی‌اکسید کربن در قسمت مادون قرمز طیف نور قرار می‌گیرند. آنها معمولاً برای جوشکاری، برش و حکاکی فلزات و همچنین برای تجدید بافت بیولوژیکی (جوان سازی پوست) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • لیزرهای Nd:YAG

برخلاف لیزرهای نوع قبلی، لیزرهای Nd:YAG  حالتی جامد دارد که از کریستال استفاده می‌کنند. آنها همچنین دارای دیودهای لیزر یا لامپ های فلش هستند که به صورت نوری پرتوهای آنها را پر می‌کنند. این مدل از لیزر از رایج‌ترین لیزرهایی هستند که در ساخت استفاده می‌شوند و کاربرد آن در جوشکاری، برش، حکاکی است. علاوه بر این، این لیزرها کاربردهای پزشکی زیادی نیز دارند.

حکاکی متریال های مختلف با برش لیزری

فناوری برش لیزری تکنولوژی نسبتا جدیدی می باشد که در بسیاری از عرصه ها و صنایع روز دنیا کاربرد دارد. نحوه کار برش لیزری به این صورت که به واسطه دستگاه حک و برش لیزری طرحی که بر روی متریال مورد نظر است حکاکی می شود. فرآیند دقیق حکاکی با دستگاه برش لیزری غیر فلزات به طور کامل در مقاله دستگاه برش لیزری چیست؟ بطور کامل بیان شده در اینجا به نحوه حکاکی بر روی مواد مختلف و مزایای برش لیزری می پردازیم.

اگر دقت کرده باشد طراحی نقش و نگارهای مختلف بر روی در، پنجره، لوازم دکوراتیو، قاب و استند و حتی حکاکی روی لوازمی مانند سر رسید، جلد کتاب، خودکار، جعبه و باکس هدیه، جا کلیدی و هرآنچه که قابلیت حک داشته باشد به وسیله برش لیزری امکان پذیر است. ما در حکینو بر روی متریال هایی مانند چوب، چرم، پارچه، پلکسی و موادی از این قبیل حکاکی و برش لیزری انجام می دهیم.

برش لیزری در مقایسه با برش مکانیکی از مزایای بیشتری برخوردار ایت به همین دلیل از چندی پیش برش لیزری جایگزین برش مکانیکی و دردسرهای آن شد.

مزایای برش لیزری نسبت به برش مکانیکی

کاهش آلایندگی و کیفیت برش لیزری نسبت به برش مکانیکی

کاهش آلودگی و خروجی کار تمیز و با  از اصلیترین مزایای برش لیزری نسبت به برش مکانیکی قدیمی است. بعد از آن راحتی کار و سهولت استفاده از دستگاه در رده دوم مزیت دستگاه برش لیزری قرار می گیرد، به این صورت که اپراتور دستگاه حک و برش لیزر کار راحتتری نسبت به برش مکانیکی با ابزارهای سخت و سنگین دارد.

دقت و کیفیت برش لیزری

دقت و کیفیت کار در برش لیزری بسیار بیشتر از برش مکانیکی است. در دستگاه حک و برش لیزری با تنظیم قدرت، سرعت و فوکوس دستگاه بر روی یک نقطه، حکاکی بسیار دقیقی پدید می آید در حالی که خطای انسانی در برش مکانیکی بیشتر به چشم می خورد.

کاهش چشمگیر مدت زمان انجام کار  در برش لیزری

بسیار از سخت افزارهای لیزرها اجزا خالی/توده برنامه ریزی شده ای را دارند که به لیزر کارایی بیشتر می دهند در حالی که مسئول آن در حال استراحت و یا صرف نهار است , کارشان را ادامه می دهند و باعث تولید بیشتر می گردند.با استفاده از لیزر قطعات دقیق تری با سرعت بیشتر و هزینه کمتری در مقایسه با انواع دیگر دستگاه ها خواهید داشت. لیزر را می توان برای برش قطعات فولاد تا 1 اینچ , فولاد ضد زنگ تا 0٫5 اینچ و آلومنیوم تا 0٫375 اینچ استفاده کرد.

حداقل ضایعات و هدر نرفتن متریال

در مقایسه برش لیزر و برش مکانیکی بی‌تردید در برش لیزر ضایعات بسیار کم است، مطمئناً این مسئله همانطور که اشاره شد برای مالکین و صاحبکار‌ها بسیار مهم می‌باشد و اگر ضایعات در فلزات کمتر باشد بی‌تردید هزینه‌‌های جاری در حد چشمگیری کاهش خواهد یافت. مطمئناً ورق‌های فلزی با ضایعاتی که در هنگام برش آنها پدید می‌آید بلا استفاده خواهند شد به همین جهت هزینه‌ها در سطح بالایی افزایش خواهد یافت.

برش های تمیزتر با استفاده از دستگاه برش لیزری

لیزر برش های تمیزتر و کوچک تر را با در نظر گرفتن جزییات بیشتر و کیفیت عالی لبه ها در صفحه فلزی, گرد, مربع, مستطیل و حتی مثلثی , می تواند اجرا کند. و هیچ شبیه به برش های مکانیکی نیست , برش ها مات نبوده و می توانند کاملا پیچیده باشند. دستگاه لیزر را می توان برای برش چوب, پلاستیک, محصولات سفالی و موم استفاده کرد.

تعرفه برش لیزر فلزات صرفه اقتصادی زیادی را ایجاد خواهد کرد

و اما در  مقایسه برش لیزر و برش مکانیکی باید به یک عامل که میتواند هزینه های تولید را برای صنایع بکاهد اشاره نماییم که آن هم تعرفه های بسیار مناسب برش لیزر در برابر برش مکانیکی میباشد. تعرفه برش لیزر به این دلیل نسبت به روش برش مکانیکی مناسب است که  نیروی انسانی برای برش دخالتی ندارند و کار توسط دستگاه انجام خواهد شد.

زمانی که از روش مکانیکی برای برش فلزات کمک گرفته میشود نیروی انسانی که بدین منظور صرف  میشود دستمزدی را دریافت خواهد نمود که این دستمزد هزینه و تعرفه ها را نیز دستخوش تغییر قرار میدهند. اما در روش برش لیزر فلزات این هزینه ها کاسته شده و تعرفه ها کاهش خواهند یافت.

ما در حکینو با استفاده از دستگاه حک و برش لیزری توسط اپراتور دستگاه برش لیزر بصورت تخصصی بر روی انواع متریال هایی که گفته شد مانند پلکسی گلس ، حکاکی انجام می دهیم.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام