حکاکی لیزری

حکاکی لیزری با حکینو

حکاکی لیزری

حکاکی کار سخت و طاقت فرسایی است بخصوص در گذشته که همانند امروز دستگاه و ابزارآلات پیشرفته ای وجود نداشت و افراد مجبور بودند برای حک و ثبت طرحی بر روی اجسام از میخ و چکش استفاده کنند. با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن ابزار آلات صنعتی در زمینه حکاکی هم اختراعاتی به بازار آمد که گذشته هنر حکاکی را متحول کرد.

حکاکی لیزری چیست؟

تا بحال به حکاکی طرح هایی که بر روی لوازم مختلف وجود دارد توجه کرده اید؟ شاید هم خودتان تجربه چنین کاری را داشته باشید، اما طرح هایی که با ظرافت خاص بر روی اجسام ثبت می شوند نتیجه حکاکی لیزری است چرا که  تنها حکاکی با دستگاه برش لیزری است که می تواند با دقت بسیار بالا طرح را بر روی متریال پیاده سازی کند.

حکاکی لیزری

حکاکی لیزری چگونه انجام می شود؟

حکاکی لیزری  فرآیندی است که از یک پرتو نور لیزر متمرکز برای حکاکی اشکال سه بعدی و دو بعدی در فلزات و غیر فلزات استفاده می کند و با استفاده از طرحی که از طریق نرم  افزار طراحی 3 بعدی ساخته شده و به دستگاه داده شده است، حکاکی را انجام می دهد. فناوری حکاکی لیزری معمولاً برای حکاکی قطعات فلزی مورد استفاده قرار می گیرد البته حکاکی لیزری بر روی متریال دیگر مانند چوب، پلکسی، پارچه و… هم انجام می شود.

مراحل انجام حکاکی لیزری

گام اول

عملکرد دستگاه حکاکی لیزری به این صورت است که سطح ماده را ذوب می کند تا سختی متریال را تغییر دهد، حکاکی برش لیزری سطح ماده را تصعید می کند تا شکاف های عمیقی بر روی مواد ایجاد کند. این بدان معنی است که سطح فوراً انرژی کافی را جذب می کند تا از جامد به گاز تغییر کند بدون اینکه هرگز به مایع تبدیل شود.  لیزر در هر علم و صنعتی که بکار گرفته می شود با برداشتن مقداری از سطح متریال را بر میدارد تا کار انجام شود.

گام دوم

برای اینکه فرایند تصعید رخ دهد، دستگاه حکاکی لیزری باید انرژی کافی تولید کند تا سطح ماده به دمای تبخیر در چند میلی ثانیه برسد، با توجه به دماهای شدید مورد نیاز برای تصعید، حکاکی بصورت لیزری روش بسیار قدرتمندی محسوب می شود.

گام سوم

 متریال مورد نظر با رسیدن به  دمای تعیین شده به بخار تبدیل می شوند. در نتیجه، هنگام خرید یک دستگاه حک و برش لیزری، باید همیشه مجهز به یک سیستم استخراج دود برای محافظت از محیط کار باشد.

حکاکی لیزری

انواع حکاکی لیزری

حک با لیزر

حکاکی لیزری نسبت به بقیه روشهای حک جدیدتر، کاملتر و گرانتر است. چاپ در این روش با استفاده از نور لیزر انجام میشود. شما هیچ محدودیتی در چاپ نوشته، اشکال گرافیکی یا بار کد ندارید.

حکاکی مکانیکی

حک مکانیکی ماشینی و اتوماتیک شده حک سنتی است  و برای مواد سخت استفاده می شود. مانند: انواع فلزات، پلاستیکهای سخت و چوب. عموما ما یک سوزن از جنس تنگستن داریم که به وسیله موتورهای الکتریکی قابلیت حرکت دارد

حکاکی الکتروشیمیایی

در این روش با استفاده از شابلون و مواد شیمیایی حکاکی انجام می شود . یعنی یک کلیشه مثلا لوگو شرکت ساخته شده روی محصول قرار میگیرد و با استفاده از مواد شیمیایی و در نهایت پد دستگاه یک اکسیداسیون نازک بر روی سطح قطعه صورت می گیرد در نتیجه برای سریال زدن و … نمی توان از این سیستم استفاده کرد فقط طرح ثابت که کلیشه آن از قبل ساخته شده است .

حکاکی پاششی 

در این روش با استفاده از پاشش ذرات کار حکاکی انجام میشود. شما در این روش نیز نیاز به شابلون برای هر چاپ دارید. و معروفترین روش در این تکنیک سند بلاست (Sandblasting) است که با استفاده از ماسه حکاکی میکند. و در ایران عموما روی شیشه از آن استفاده شده است.

تفاوت حکاکی لیزری با برش لیزری

چیزی که در اینجا باعث تفاوت این دستگاه ها می‌شود، لنز دستگاه است. به بیان ساده‌تر قدرتی که لیزر برای حکاکی و برش به کار می‌برد متفاوت است.  حکاکی لیزری دارای یک لنز با فاصله کانونی کمتر نسبت به برش لیزری دارد. حک با لیزر حکاکی های زیبا و با ظرافت و دقت بالایی را بر روی اجسام ایجاد میکند. اما دستگاه های برش لیزری برش هایی با عمق زیاد ایجاد می کند.

حکاکی لیزری

قطعاتی که می توان روی آنها حکاکی انجام داد

حکاکی لیزری را می توان بر روی متریال های خاص انجام داد که عبارتند از:

 • فلز
 • چوب
 • چرم
 • طلا
 • مقوا
 • پارچه
 • چوب
 • پلاستیک

مزایا حکاکی لیزری

 • قابلیت حکاکی روی تمام فلزات به جز مس
 • قابلیت حکاکی روی برخی متریال غیر فلزی که نور از آنها عبور نمیکند.
 • عدم نیاز به فیکسچر سازی
 • سرعت و دقت بالا در حکاکی
 • قابلیت متحرک بودن و جدا شدن گالوو در مدل پرتابل جهت حکاکی بر روی قطعات سنگین و حجیم
 • قابلیت برش فلزات در ضخامت 0.5 میل
 • حکاکی زیبا و ایجاد رنگ متفاوت با رنگ قطعه
 • عدم ایجاد آلودگی صوتی

 معایب حکاکی لیزری

 • عدم توانایی حکاکی روی مس
 • نیاز به استفاده از کامپیوتر در انجام تمامی عملیات های حکاکی
 • تعمیرات و نگهداری نسبتا گران نسبت به دیگر شیوه های حکاکی
 • نیاز به استفاده از عینک مخصوص به جهت جلوگیری از آسیب به چشم
 • هزینه قطعات مصرفی بالا
 • قیمت بالای این شیوه از حکاکی که وارداتی است نسبت به دیگر شیوه ها که تماما تولید داخل ایران میباشند.

در مورد دستگاه لیزر حکاکی غیر فلزات تمامی موارد فوق صادق است با این تفاوت که :

 1. دستگاه لیزر حکاکی co2  از طریق آینه پرتو لیزر انتقال میدهد و عملیات حکاکی و برش انجام میدهد اما در لیزر حکاکی فایبر از طریق کابل نوری لیزر انتقال می یابد و همین امر باعث افزایش بهره وری انرژی در لیزر co2 میشود.
 2. طول موج لیزر co2  ده برابر دستگاه لیزر فایبر میباشد .
 3. یک دستگاه لیزر CO۲ با تعویض قطعات دستگاه نیز نیاز به تعمیر و نگهداری مرتب و سالانه دارد که می تواند حتی بیشتر از یک دستگاه لیزر فایبر همرده خود، برای مصرف کننده هزینه داشته باشد.

چرا حکاکی لیزری از حکاکی به روش­های سنتی پرطرفدارتر است؟

هر زمان که صحبت از مقایسه حک با لیزر با حکاکی به روش­های سنتی و چاپ می­شود، چند مورد را می­توان بیان کرد. سرعت، کیفیت، دقت، تنوع جنسی بسیار بالا و غیره مواردی است که باعث شده حکاکی لیزری از حکاکی به روش­های سنتی پیشی گرفته و هیچ مورد دیگری نتواند با حکاکی به کمک لیزر رقابت کند.

اگر قصد خرید دستگاه حکاکی و انجام حک و برش لیزر بر روی انواع متریال را دارید با ما تماس بگیرید. همچنین میتوانید در شبکه ای اجتماعی اینستاگرام و واتس آپ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام