دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

برش لیزر روشی است برای برش اجسام با استفاده ازفناوری اشعه لیزر

اولین دستگاه برش لیزر برای سوراخ کردن قالب های الماس استفاده میشد. بعد ازآن بریتانیا اولین دستگاه برش لیزر با استفاده از اکسیژن رو ساخت که میشد از اون برای برش فلزات استفاده کرد. بعد از برش لیزر برش co2 روی کار آمد که میشد از آن برای برش انواع چرم  و چوب و فایبر استفاده کرد.

نحوه عملکرد دستگاه برش لیزر به چه صورت است؟!

اشعه لیزر از طریق تحریک مولد توسط تخلیه الکتریکی و یا یک لامپ در محفظه بسته ایجاد میشود. نوری که از دستگاه لیزر خارج میشود به دلیل داشتن  طول موج یکسان به عنوان نور خالص شناخته میشود. امواج لیزر به طور همزمان با هم گام بر میدارند و هم موج میشوند و به این ترتیب نور لیزر هنگام عبور از منشور تجزیه نمیشه و نور باریکی از دستگاه خارج میشود.

دستگاه برش لیزری بر اساس عملکرد خودشون میتونن انواع مختلف لیزر رو خارج کنن که با اسامی لیزر گازی ، لیزر شیمیایی، لیزر رادیواکتیو شناخته میشوند. بیشترین استفاده از لیزر در صنعت از نوع لیزر گازی و لیزر جامد است!

میتوانید یک ویدیو آموزشی از نحوه لیزر حکاکی و برش فلزات و غیر فلزات خانگی در کانال آپارات ببینید.

یک دستگاه برش لیزر از اجزای اصلی زیر تشکیل شده است

  •  هد Head
  • تیوب Tube
  • آیینه Mirror
  • چیلر Chiller
  • استپ موتور Step Motor
  • میله های آهنیKnife

هد Head

هد دستگاه لیزر اشعه ی تولید شده توسط تیوب لیزر را که توسط آیینه ها به این قسمت میرسد را توسط لنزی که در داخل هِد تعبیه شده بر روی یک نقطه متمرکز می کند که این امر سبب می شود تا اجسامی که زیر هِد قرار گرفته اند، برش زده شود.

دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

تیوب Tube

وظیفه ی اصلی این قسمت، تولید اشعه ی گاز Co2 است.
چند نکته در رابطه با تیوب دستگاه لیزر وجود دارد که به تشریح آن میپردازیم:
تیوب لیزر یک جزء مصرفی است. یعنی پس از گذشت عمر مفید آن دیگر قابل استفاده نمی باشد و زمانی که عمر مفید آن تمام شود باید به دو روش زیر عمل کرد.

دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

  1. تیوب دستگاه لیزر شارژ شود
  2. تیوب قدیمی را با یک تیوب جدید جایگزین کنیم

آیینه ها Mirror

آیینه ها وظیفه ی هدایت کردن اشعه ی تولید شده توسط تیوب به هد دستگاه لیزر را برعهده دارند. عموما هر دستگاه برش لیزر، دارای 2 آیینه می باشد.

دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

Chiller

به صورت کلی چیلر دستگاه برش لیزر را می توان به صورت زیر تعریف کرد. چیلر دستگاه برش لیزر وسیله ایی جهت خنک کردن تیوب دستگاه برش لیزر و کنترل دمای آب و نگه داشتن آن (دمای آب) در دمای متعادل. دمای متعادل آب حدوداً بین 20 تا 23 درجه می باشد. در صورتی که از چیلر مناسب برای دستگاه برش لیزر خود استفاده نکنید، ممکن است به تیوب دستگاه لیزر شما صدمات جدی وارد شود.
به عبارتی چیلر دستگاه برش لیزر، همانند رادیاتور برای ماشین است که وظیفه ی خنک کردن موتور را برعهده دارد.
به این نکته توجه داشته باشید که فعالیت دستگاه برش لیزر بدون چیلر و یاحتی بدون متعادل بودن دمای آب موجود در چیلر، خسارات جبران ناپذیری را به دستگاه برش لیزر وارد کرده و باعث شکسته شدن تیوب دستگاه لیزر می شود.

دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

 چند نکته در رابطه با نگهداری و نحوه ی کار با چیلر دستگاه برش لیزر

  • آب مقطر موجود در چیلر هر چند روز یکبار باید چک شود و در صورت کم شدن آب مقطر، باید به آن آب مقطر اضافه کنیم تا کمبود آب جبران شود. البته باید توجه داشت که زمانی که چیلر خاموش است این کار انجام شود زیرا ممکن است آب مقطری که به آن اضافه میشود دمای پایین یا بالایی داشته باشد.
  • زمانی که دمای آب موجود در چیلر بین 21 تا 23 قرار گرفت، لیزر می تواند فعالیت خود را شروع کند. بر روی چیلر یک نمایشگر وجود دارد که بر روی آن دمای آب موجود در چیلر را نمایش می‌دهد.

استپ موتور Step Motor

دستگاه برش لیزر دارای 2 محور X (طول) و Y (عرض) می باشد که برای به حرکت درآوردن این محورها از استپ موتورها استفاده میشود.
توجه داشته باشید که هد دستگاه برش لیزر بر روی این محور ها تعبیه شده و با حرکت استپ موتورها، موقعیت هد دستگاه تغییر می کند.

دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

صفحه ی آهنی Knife

در داخل دستگاه لیزر میله های آهنی تعبیه شده که به آن ها Knife گفته می شود و از این میله ها برای نگه داری اجسام استفاده می شود. اجسام از قبیل ورق های پلکسی گلاس، ورق های چوبی و … بر روی این میله های آهنی قرار می گیرند.

دستگاه برش لیزر و حکاکی چیست!؟

ما در حکینو با استفاده از دستگاه حک و برش لیزری توسط اپراتور دستگاه برش لیزر بر روی نمد بصورت تخصصی انجام می دهیم.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام