دستگاه وایرکات

دستگاه وایرکات

دستگاه وایرکات چیست؟

با حکینو همراه باشید تا بیشتر با دستگاه وایرکات و مشخصات آن اشنا شوید.

وایرکات یا ماشین کاری تخلیه ی الکتریکی سیمی فرایند ماشین کاری فلزی است که طی آن ابزار هزاران جرقه را از یک قعطه ی فلزی تخلیه میکند این نوع از ماشین کاری فرایندی غیر قراردادی است . این دستگاه روی مقاومت قطعات در مقابل فرایندهای ماشین کاری کارمیکند اما فقط درصورتی که قطعات رسانای برق باشند.

دستگاه وایرکات

قطعات  Wire EDMمعمولا غیر آهنی و از جنس استیل.تیتانیوم.برنج.الیاژها وبسیاری فلزهای دیگر میباشد.

وایرکات فلز را نمیبرد بلکه ذوب یا بخار میکند و خط خیلی دقیقی ایجاد میکند وخرده های کمی باقی میگذارد.

وایرکات مورد استقبال صنایع مختلف زیادی قرار گرفته وایرکات چند کاره است میتواند فلزهای سخت ببرد و فضای چندانی دستگاه نمیگیرد.

تفاوت بین وایرکات وماشین کاری تخلیه الکتریکی قراردادی:

دونوع ماشین کاری تخلیه ی الکتریکی وجود دارد

1_قراردادی

2_سیمی(وایرکات)

ماشین کاری تخلیه الکتریکی سیمی همانطور که گفتیم از یک ابزار برای پخش کردن جریان برق استفاده میکند . این ابزار که کاتد محسوب میشود در قعطه ی فلزی که آند باشد جاری میشود وبه جریان الکتریکی واکنش نشان میدهد و برای همین فلز را بخار یا ذوب میکند.

جریان دی الکتریک وخرده های ریزی که ایجاد میشونداز روی سطح قطعه شسته میشون .

Wire EDMجریان برق را به وسیله ی یک سیم باریک فشرده تخلیه میکندکه به عنوان کاتد عمل میکند ودرامتدادمسیر برش موردنظرهدایت میشود.

یک جریان دی الکتریک که جرقه هارا فیلتروهدایت میکندسیم وقطعه فلزی رادربرمیگیرد سیم باریک دقت وبرش راممکن میسازد .عرض برشها 3 اینچ بوده ودقت قرارگیری +/_2000.2 است این دقت بالا برش های پیچیده و3 بعدی را ممکن میسازد در این روش سورخ هاو قالب ها ضخامت نواری با دقت بالایی تولید میکند.

تهجیزات وایرکات به صورت کامپیوتری با ابزارهای کنترل دیجیتال کار میکنند این ابزارها میتوانند سیم را برمحوری سه بعدی کنترل کنند تا انعطاف بیشتری داشته باشند درحالی که ماشین کاری تخلیه الکتریکی قراردادی همیشه نمیتواند گوشه های سخت یا الگوهای پیجیده را تولید کند

دقت بالای ساخت Wire EDM الگوها وبرش های پیچیده را ممکن میکند این روش میتواند فلزهای 0/004 اینچ را برش بزند در ضخامتی مشخص وایرکات فقط باعث تبخیر فلز میشود و از ایجاد خرده براده جلوگیری میکند.

سیم واحدهای وایرکات به همه طرف جرقه میپاشند این یعنی برش باید کلفت تر ازخود سیم باشد چون سیم باحلقه ای از جریان احاطه شده است .

کوچک ترین و دقیق ترین مسیربرش قطر افزوده یحلقه وسیم است.

معمولا تولیدکنندگان وسازندگان سیم های باریک تولید میکنند تا بتواند برش کوچکتر با دقت بیشتر انجام دهند.

دستگاه وایرکات

کاربردهای وایرکات:

سازندگان وتولیدکنندگان برای کارهای مختلف ومتنوعی از وایرکات استفاده میکنند چون دستگاه چند کاره است از آن جایی که این فرایند میتواند قطعات خیلی کوچک ببرداغلب انتخابی برای تولید ایتم های کوچک وپر جزییات و ایتم هایی که معمولا ساختنشان با دستگاه های دیگر خیلی دشوار میشود این فرایند برای پروژه های کم تعداد به صرفه است ومیتواند برای تولید و ساخت الگو و پیش نمونه مناسب باشد.

نکته مهم این است که سیم در فرایند  Wire EDMدائم درحال حرکت روبه جلو است وچون حرکت رفت وبرگشتی ندارد نمیتواند دوباره استفاده شود در نتیجه مس یا برنج یا دیگر سیمای فلزی باید چند صد متر طول داشته باشند و این برهزینه تولید می افزاید .در این فرایند نیرویی استفاده و ناصافی ای ایجاد نمیشود و روش خوبی برای آیتم های حساس مینواند باشد.امکان فشار حرارتی در حین فرایند وجود دارد.

دستگاه وایر کات چه شکل هایی میتواند تولید کند؟

دستگاه  Wire EDM نوعی دستگاه سی ان سی که به صورت مستقل 4محور دستگاه را به حرت درمی اورد و برش مخروطی ایجاد میکند.

کاربردهای وایرکات:

1_مناسب برای قطعات کوچک وظریف که ممکن در ماشین کاری تخلیه الکتریکی قراردادی آسیب ببیند قطعات ضخیم که نیاز به دقت و ظرافت دارند.

2_ قسمت های بزرگتر که نیاز به حفظ تلورانس دقیق دارند.

3_شکل های پیچیده یا سوراخ های باریک.

4_کار بامواد و مصالح ظریف وسخت.

وایرکات در اروپا.آسیا.ایران:

مهم ترین کشورهای سازنده این دستگاه سویس .ژاپن و اسپانیا واخیرا تایوان.چین اشاره کرد در ایران صنعتگران از وایرکات های ساخت سوئیس خصوصا مدل  cHARMILLESاستقبال میکنند.

ممنون از اینکه با حکینو همراه بودید امیدواریم این مقاله کمک شایانی بهتون کرده باشد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام