لیزر روی سنگ وعقیق

لیزر روی سنگ وعقیق

جهت ساخت زیور آلاتی مثل گردنبند از جنس سنگ، میتوان نوشته یا علامتی جهت یادگاری روی آن حک نمود. دستگاه حکاکی لیزری سنگ و عقیق به شما کمک میکند که به راحتی و با کمترین هزینه ایده خود را انجام دهید.

یکی از بهترین یادگاری ها و هدیه هایی که میتوان به دیگران هدیه داد چهره حک شده آنان روی سنگ است.

حکاکی نوشتار لوگو روی سنگ

حکاکی روی سنگ از زمان انسان های اولیه وجود داشته،آنها برای فهموندن منظور خود به دیگران از روش هایی چون حک بر روی سنگ کمک میگرفتند.
بعد ها با یافت شدن فلزات،حکاکی شکل و شیوه جدیدی به خود گرفت و علاوه بر حکاکی روی سنگ و دیوار های سنگی،حکاکی فلزات هم به آنها اضافه شد و به تدریج تکامل بیشتری یافت.

لیزر روی سنگ

پس از گذشت مدت های زیاد افراد طرح های مختلفی برروی سنگ های قیمتی درج کردند و از آن به عنوان زینت استفاده کردند.
متداول ترین تعریف حکاکی روی سنگ،تراش و ایجاد خراش یا شیارهای ظریف و اغلب کم عمق برروی سنگ هایی چون زمرد و یاقوت،خصوصا عقیق و همچنین انواع مهر،طلسم و سر سکه است.

با کمک دستگاههای حکاکی لیزری میتوان هر نوع نوشتار، علامت و لوگویی را روی تخته سنگ حکاکی نمود. این دستاورد در موارد مختلفی از جمله دکوراسیون، تبلیغات، صنعت و غیره کاربرد دارد.

مواردی را که باید در حکاکی روی سنگ مورد توجه قرار دهیم:

 • تنها تخته سنگ های صاف قابلیت حکاکی تمیز و دقیق دارند.
 • ضخامت سنگ نباید از ۴ سانتیمتر بیشتر باشد.
 • کانی های تشکیل دهنده سنگ بایستی قابلیت حکاکی داشته باشند، برخی سنگها به هیچ وجه حک پذیر نیستند و بایستی حتما نمونه گیری انجام شود.
 • با توجه به نوع مواد تشکیل دهنده سنگ ، برای انجام خدمات حکاکی لیزری روی سنگ، نمونه گیری از یک قطعه مشابه الزامی است.
 • حتما توجه کنید که سنگ را به ابعاد دلخواد خود برش دهید سپس برای حکاکی به ما مراجعه نمایید . دستگاههای لیزر توانایی برش سنگ را ندارند.

آموزش حکاکی روی سنگ به معنی کنده کاری روی سطوح مختلف سنگی ، با استفاده از ابزارهای مکانیکی برای ایجاد نقشهای مورد نظر می باشد. در گذشته از آموزش حکاکی روی سنگ برای حک کردن نقشی بر روی مهرها و انگشترهایی که هم جنبه کاربردی و هم جنبه زینتی داشت بسیار استفاده می شد.

آموزش حکاکی روی سنگ روش های متفاوتی دارد یکی از این روش ها آموزش حکاکی روی سنگ با استفاده از لیزر است :حکاکی لیزری روی سنگ از نمای خاصی برخوردار است. انواع سنگ هایی که کاملا شفاف و به رنگ تیره هستند مانند گرانیت، مرمر، بازالت یا حکاکی سنگ عقیق بهترین نتیجه را در حکاکی لیزری مخصوصا حک تصویر می دهند.

آموزش حکاکی بر روی سنگ با ایجاد برجستگی و فرورفتگی به وسیله ابزار فلزی که می‌تواند مغار پیچ گوشتی یا چاقو نیز باشد، انجام می‌شود. آموزش حکاکی روی سنگ های قیمتی در کشور در چند سال اخیر بوسیله ارگان های خاصی صورت می گیرد که افراد علاقه مند به کار حکاکی بر روی سنگ های قیمتی می توانند با گذراندن این دوره ها به صورت پیشرفته، فرا گیرند.عملیات آموزش حکاکی روی سنگ قبلا توسط دست و ابزار های آهنی نوک تیز انجام می شد اما با روی کار آمدن و ساخت دستگاه تراش سنگ، این کار حکاکی بسیار اسان شده است.لیزر روی سنگ

 

یکی از شاخه های اصلی هنر حکاکی روی سنگ، حکاکی روی انواع سنگ عقیق است. همه ما انگشترهایی که نگین عقیق دارند را دیده ‌ایم.

حکاکی روی انواع سنگ های قیمتی، جایگاه شناخته شده ‌ای دارد. برای این کار از دستگاه لیزر یا مته حکاکی با اندازه بسیار ریز استفاده می‌شود. جدیدترین دستگاه های لیزر cnc، بسیار دقیق هستند و با ظرافت هر چه تمام تر می توانند روی سنگ عقیق، حکاکی را انجام دهند.

استفاده از دستگاه برش لیزر cnc ویژه حکاکی روی سنگ عقیق، هم مقرون به صرفه است و هم در صنعت جواهرسازی پیشنهاد می شود. کار کردن با این دستگاه ساده است و می توانید سنگ های عقیق بسیاری را در مدت زمان کوتاه تری، حکاکی کنید.

برخی از مدل های دستگاه لیزر حکاکی روی سنگ عقیق، کوچک هستند و به صورت رومیزی استفاده می ‌شوند، بنابراین برای افرادی که قصد راه اندازی یک کارگاه خانگی را دارند مناسب است. سنگ های عقیق در رنگ های مختلف وجود دارد و اگر بتوانید نقش و نگارهای یا نوشته های خلاقانه را روی آن ایجاد کنید، به این ترتیب نظر مشتریان خرید انگشتر نگین حکاکی شده را به سمت کسب و کار خود جذب خواهید کرد.

حکاکی روی سنگ با فرز انگشتی

یکی دیگر از دستگاه هایی که برای حکاکی روی سنگ کاربرد دارد با نام دستگاه فرز انگشتی شناخته می شود. اگر به شکل ظاهری دستگاه فرز انگشتی نگاه کنید شبیه به یک قلم بزرگ و قطور است که یک مته باریک دارد و عملکرد آن شبیه به همان دریل است که برای کارهای سوراخ کاری یا برش استفاده می شود.

دستگاه فرز انگشتی، هم می‌تواند روی سنگ حکاکی انجام دهد و هم برای پردازش و لایه برداری سطح سنگ ها کاربرد دارد. برای انجام کارهای ظریف و دقیق و نقش و نگارهایی که ویژه سنگ های زینتی و نگین انگشتر هستند، حکاکی روی سنگ با فرز انگشتی پیشنهاد می شود.

هنرمند، دستگاه فرز انگشتی را مانند یک قلم در دست می گیرد و از طریق دکمه می‌تواند دستگاه را روشن کند و با حرکت آرام و پیوسته، طرح و نقش مورد نظر را روی سطح سنگ حکاکی نماید. برخی از انواع دستگاه های فرز انگشتی دارای چند مته مختلف هستند که کاربردهای متفاوت برای سطح سنگ را پوشش می دهند.

خرید دستگاه فرز انگشتی برای حکاکی روی سنگ زینتی یا ساخت مجسمه های سنگی کوچک، یکی از ملزومات راه اندازی این مدل کارگاه ‌ها است. اگر در خانه کارگاه کوچک راه بیندازید، با یک دستگاه فرز انگشتی معمولی می توانید در مدت کوتاهی به درآمدزایی برسید. هر چه کارهای هنری شما ظریف تر و جدیدتر باشند، مشتری های بیشتری جذب می کنید.

برای حکاکی روی انواع سنگ ها به خصوص سنگ های زینتی باید دقت داشته باشید که فشار وارد شده به سنگ به گونه ای نباشد که باعث شکستن یا ترک خوردن آن شود.

انواع شیوه های حکاکی

به طور کلی هنرحکاکی به دو شیوه انجام می شود:

 • حکاکی سنگ خصوصاً عقیق: در حکاکی عقیق از انواع قلم الماسه استفاده می شود. این قلم ها بیست و گاهی تا چهل نمونه است. دستگاه این نوع حکاکی ساده و شامل یک محور است که قلم الماسه در رأس آن قرار می گیرد و محرک محور یک کمان است.

سنگ را پس از ترکیب خط و نقش روی قبضه می چسبانند. قبضه تکه چوب خراطی شده ای با یک صفحه مدور کوچک و دسته ای نازک به طول ده تا پانزده سانتیمتر است که مقداری موم روی سطح آن قرار دارد و عامل نگهدارنده سنگ است.

هنگام سنگ کَنی، قبضه در یک دست و کمان دستگاه در دست دیگر حکاک قرار می گیرد. با حرکت مداوم کمان و چرخش محور و درگیر کردن سطح سنگ با قلم الماسه حکاکی صورت می پذیرد. حکاکی مهرهای عقیق اغلب عمیق تر از نوع خاتم و انگشتری است.

 • حکاکی فلزات: از قبیل مُهر، سرسکه، طلسم و خصوصاً مهرهای برنجی با قلم فولادی، که به دو شیوه گود و برجسته انجام می شود.

در حکاکی گود، ابتدا شیء فلزی ــ که اغلب مهرهای برنجی به شکل مربع یا مستطیل با دسته ای قالب ریزی شده است ــ در یک نگهدارنده چوبی به شکل استوانه و با یک شکاف کوچک، محکم و چفت می شود. سپس با قلم فولادی دسته دار و با فشار دست شیارهای لازم را در سطح فلز ایجاد می کنند.

در شیوه برجسته با استفاده از قلم و چکش زمینه نقش کنده می شود و عبارت روی فلز برجسته می ماند. شیوه برجسته برای مهرهای بزرگ تر با نقش کمتر و ساده تر، امکان پذیر و بسیار مشکل تر از شیوه گود است.

با رواج مهرهای لاستیکی و ژلاتینی، حکاکی مُهر رو به افول نهاده و حکاکی لیزری و دستگاه های پیشرفته تراش، حکاکی سنّتی سنگ را دچار تغییرات زیادی کرده است. امروزه حکاکی انواع سنگ های انگشتری با فِرِز انگشتی و تیغه های مخصوص دندان پزشکی انجام می گیرد.

مواد و متریال حکاکی روی سنگ

مواد اولیه سنگ هایی که برای هنر حکاکی مناسب هستند و می توان بر روی آن ها نقشی را حک کرد ، باید از سنگ های نرم انتخاب شوند. سنگ هایی مثل سنگ مرمر و یا بسیاری از سنگ هایی که در دل طبیعت آنها را می توان یافت.

سنگ دیگر مورداستفاده دراین رشته سنگی است خاکستری رنگ که از اطراف مشهد استخراج می شود. با نام لاوز یا لاپیس که ترکیبی از تالک وکلرور است و هنرمند حکاک بسته به خلاقیت وابتکار خود نقوشی را برروی آن حک می کند.

از دیگر مواد و متریال مورد استفاده در حکاکی روی سنگ می توان به سنگ های سنگ لوح، سنگ طبیعی، بازالت، بلورهای نمک، سنگریزه، کاشی های سنگی، سرامیک و چینی، سنگ عقیق و گرانیت اشاره کرد.

 

ابزار و وسایل لیزر روی سنگ

ابزار و تجهیزات این هنر در گذشته همان تیشه وکلنگ برای برش سنگ بوده، که امروزه دستگاه های تراش سنگ جایگزین این ابزار شده است.

همچنین برای حک کردن نقشی بر روی سنگ قلم های مختلفی مورد نیازاست که در اکثر موارد دست ساز هستند. سمباده در شماره های مختلف برای پرداخت نهایی کار از دیگر ابزار مورد نیاز است.

لیزر روی سنگ

لیزر روی سنگ با دستگاه حکاکی لیزری

نکات مهم در حکاکی لیزری انواع سنگ

 • استفاده از لنز لیزر ۲ اینچ جهت حکاکی باکیفیت بالاتر به علت نازک بودن قطر اشعه در مقایسه با سایر لنزها.
 • انتخاب تیوب لیزر با توان پایین حداکثر تا ۸۰ وات.
 • بهره گیری از دستگاه میز متحرک جهت حک روی سنگ با ضخامت بیش از ۳ سانتی متر.
 • حکاکی با بالاترین میزان کیفیت بر روی سنگ مستلزم طراحی حرفه ای نوسط نرم افزار فتوشاپ و نرم افزارهای تبدیل می باشد.

مراحل تولید حکاکی

حکاکی کاربرد های گوناگونی دارد. گاهی نقشی زیبا بر روی سنگی که صرفا جنبه تزئینی دارد و گاهی حک کردن نقشی بر روی اشیا کاربردی همانند: ظروف ، زیور الات ، مهر و یا کتیبه ای بر سر در یک بنا.

برای شروع کار هنرمند ابتدا سنگ مورد نظر را انتخاب می کند. سپس طرح خود را بر روی سنگ می اندازد. انداختن طرح بر روی سنگ گاهی به روش سنتی انجام می شود و گاه با کاربن این کار انجام می شود و آنگاه با استفاده از قلم های مختلف طرح را بر روی سنگ حک می کند.

(گاهی اوقات باید در میان کار نوک قلم بسته به نیازمان ظریف تر و یا گودتر شود . به همین دلیل در بیشتر مواقع هنرمندان از قلم های دست ساز استفاده می کنند).

در ادامه هنرمند حکاک ابتدا اطراف طرح را با استفاده از قلم و چکش پایین می برد و سپس از برجسته ترین قسمت طرح اصلی شروع به کار می کند.

بعد از کامل شدن طرح و در نهایت، باید کار به وسیله سمباده پرداخت شود، تا قسمت های اضافه و تیز سنگ صیقلی شود.

نقوش مورد استفاده در این هنر تنوع نقوش در این هنر بسیار است. اما بیشترهنرمندان این رشته از طرح هایی که جنبه ایرانی و یا اسلامی دارد استفاده می کنند.

نقوش زیبای اسلیمی وختایی و در بسیاری از آثار بر جای مانده، خطوط زیبای اسلامی مثل خط نستعلیق و یا نسخ از مهمترین نقوشی است که در هنر حکاکی بر روی سنگ کاربرد دارد.

در حکاکی بر روی سنگ قبرهای قدیمی می توان نقوشی چون شانه، تسبیح ،مهر و یا طرح هایی که به پیشه فرد مزبور، بر می گردد را نیز مشاهده کرد. تعداد زیادی از هنرمندان نیز از نقوش جانوری و انسان در اثرشان استفاده می کنند.

با تشکر از اینکه با حکینو هنراه بودید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام