پلکسی گلس ماده ای است با خاصیت های فراوان که از آن بجای شیشه در صنایع مختلف و در بعضی مواقع استفاده می کنند. پلکسی در واقع نوعی ورق پلاستیک (پلی کربنات شفاف) است که شباهت زیادی به شیشه دارد اما از شیشه شفاف تر است.

پلکسی گلس را با نام ورق آکریلیک یا آکریلیک می شناسند. اولین بار در سال 1982در آزمایشگاه صنایع شیمی ساخته شد. در حال حاضر کشورهای شرق آسیا از تولیدکنندگان اصلی ورق پلکسی گلس در دنیا هستند.

مقایسه پلکسی با شیشه

در بحث مقایسه پلکسی گلس با شیشه موارد زیادی مورد توجه قرار می گیرد که در این قسمت به بررسی و مقایسه این موراد در پلکسی گلس و شیشه می پردازیم. یکی از مباحثی که در مقایسه پلکسی با شیشه حائز اهمیت است قابلیت شکننده بودن شیشه و غیر قابل شکننده بودن پلکسی می باشد.

مقاومت پلکسی گلس در برای ضربه و فشار بسیار بالا می باشد و مقاومت شیشه اصلا قابل مقایسه با پلکسی نمی باشد. مقاومت پلکسی حدودا ۱۰ برابر بیشتر از شیشه است که این رقم قابل توجهی می باشد. همچنین از جوانب دیگر مقایسه پلکسی با شیشه وزن آنها می باشد.

وزن پلکسی گلس خیلی کمتر از شیشه است با این که قابلیت و کارایی هر دو به یک اندازه است و همچنین شکل ظاهر یکسانی دارند اما وزن پلکسی خیلی کمتر از شیشه است.

شفافیت پلکسی گلس نیز بیشتر از شیشه معمولی می باشد. شفافیت شیشه حدود ۹۰% است که این مقدار در مورد پلکسی حدود ۹۲% می باشد و می تواند به خوبی نور را از خود عبور بدهد. پلکسی محافظ اشعه های مضر نور خورشید نیز می باشد و از آسیب رساندن آن ها به پوست افراد و اشیاء جلوگیری می کند.

از دیگر موارد مقایسه پلکسی گلس با شیشه قیمت این دو می باشد. قیمت پلکسی بیشتر از شیشه معمولی می باشد اما با توجه به ویژگی های منحصر به فرد پلکسی این هزینه منطقی تر به نظر می رسد.

موارد کاربرد پلکسی گلس

پنجره برج ها و ساختمان ها – استفاده در عمران و ساختمان سازی

قطعات هواپیما – صنعت پرواز

وسایل دکوراتیو -معماری و دکوراسیون داخلی

ساخت سایبان و نورگیر، تندیس و مجسمه، کلاه ایمنی، کابینت و انواع قفسه  ها

و در بسیاری از صنایع دیگر مانند صنایع نظامی، صنایع شیمیایی، خودرو سازی و غیره کاربرد فراوانی دارد.

پلکسی گلس چگونه ساخته می شود؟

پلکسی انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها با توجه به کاربردی که دارند به یک روش تولید می شوند برای مثال پلکسی گلس سلول ریخته گری توسط نوعی رزین (PMMA)  در مایع ذوب شده ریخته شده و بین دو صفحه شیشه ای تولید می شود. اما در کل پلکسی بر اثر ذوب و یا فشار یک یا چندین مواد در شرایط مختلف بوجود می آید. از انواع پرکاربرد پلکسی ها می توان به پلکسی رنگی اشاره کرد.

نحوه برش پلکسی گلاس

معمولا برش طلق پلکس گلس به سه شیوه

 انجام می شود. از برش لیزری برای برش های بسیار ظریف و انحناهای پیچیده استفاده می شود. در طراحی های دکوراسیون و طراحی داخلی به دلیل برش های پر پیچ و خم معمولا از این روش برش استفاده می شود. از مزایای این روش می توان به ظرافت و دقت آن شاره کرد و از معایب آن عدم وجود دستگاه لیزر در هرمکانی اشاره نمود.

برش دستی معمولا به وسیه یک کاتر انجام می شود. در این روش چند بار به وسیله شی تیزی همچون کاتر خطوطی روی ورق ایجاد می شود. عمق خطوط باید بین 1 تا 3 میلیمتر باشد. سپس با فشار به یک طرف ورق با دست، ورق پلکسی از یگدیگر جدا می شود و به دو تکه تقسیم خواهد شد. از مزایای این روش می توان به امکان انجام آن در همه جا اشاره نموده و از معایب آن نیز باید گفت که در ابعاد وسیع کاربرد ندارد و همچنین نتیجه کار چندان ظرافت نخواهد داشت.

از روش برش با اره دیسکی نیز می توان در هرمکانی استفاده کرد اما این روش بیشتر برای برش های صاف مورد استفاده قرار میگیرد.

چرا پلکسی گلس کاربرد فراوانی دارد؟

پلکسی یا ورق آکریلیک  بدلیل قابلیت های مختلفی که دارد در خیلی جاها کاربرد دارد، مثلاً:

مقاومت آن بسیار بالاست به همین خاطر به جای شیشه از آن استفاده می کنند(مقاومت بالا در برابر ضربه)

بسیار شفاف است و نور را از خود عبور می دهد

نصب و برش آسان

عایق در برابر صدا و گرما

انعطاف پذیری و حالت پذیری بالا

و بسیاری قابلیت های دیگر که باعث می شود از پلکسی ها بیش از پیش استفاده کنیم.

پلکسی گلس رنگی

انواع پلکسی گلس

پلکسی گلاس ترانسپارنت:

ترانسپارنت ها، پلکسی های رنگی هستند که عموما شفاف تولید می شوند. این پلکسی ها می توانند در ابعاد مختلف و رنگ های متفاوتی تولید شوند. یکی از ملموس ترین مثال هایی که درباره ی کاربردهای پلکسی گلاس ترانسپارنت می توانیم به شما ارائه دهیم، پنجره های قدیمی و چوبی قدیمی هستند که امروزه به جای شیشه های رنگی از پلکسی گلاس ها در تولید آن ها استفاده می شود و همین موضوع باعث می شود تا جلوه و کاربری این پنجره ها بیشتر و بیشتر شود.

 

پلکسی گلاس آینه ای

پلکسی های آینه ای هم مانند همین آینه های جیوه ای هستند که ما اطراف مان داریم و از ان ها استفاده می کنیم. منتهی کمی سبک تر و قابل حمل تر! برای تولید کردن پلکسی های آینه ای، پشت یک ورقه ی پلکسی گلاس شفاف را جیوه اندود می کنند و خاصیت آینه ای بودن و انعکاس تصاویر را به آن می دهند.

پلکسی مات

پلکسی مات در مصارف بخصوصی کاربرد دارد. پلکسی مات مقدار کمی نور را از خود عبور می دهد و به صورت مات می باشد و اشیاء پشت پلکسی دیده نمی شوند. از لحاظ تنالیته رنگی پلکسی مات و براق کاملا شبیه به هم هستند.

پلکسی طلایی

پلکسی طلایی یکی از زیباترین نوع پلکسی ها است. پلکسی طلایی جز پر فروش ترین و پر طرفدار ترین نوع پلکسی می باشد که علاوه بر زیبایی زیاد و خیره کننده، مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

پلکسی آینه ای

پلکسی آینه ای نیز از جنس پلکسی شفاف می باشد. فقط مانند شیشه های معمولی که بعد از صیقلی کردن یک طرف آن با جیوه تبدیل به اینه می شود. پلکسی آینه ای نیز به همین شکل ساخته می شود. یک طرف پلکسی شفاف را با جیوه صیقلی می کنند و بعد پلکسی گلاس آینه ای تولید می شود.

پلکسی رنگی

این ورق‌ها بهترین گزینه برای برندها و شرکت های مختلف هستند، چون با رنگ برندشان می‌توانند انواع محصولات کاربردی و تزئینی را درست کنند.

پرکاربردترین رنگ‌ها سفید، مشکی، دوغی و شیری، و رنگ های اصلی (قرمز، سبز، آبی) هستند.

درصورت نیاز درباره حک و برش لیزر می توانید با شماره 03136661484 تماس بگیرید یا در واتس آپ و اینستاگرام با ما در ارتباط باشید، و به صورت رایگان با متخصصین حکینو مشورت کنید.

پشتیبان حکینو
ارسال پیام