کاربردهای لیزر

کاربردهای لیزر

لیزر دستگاهی است که نور را از طریق یک فرآیند تقویت نوری بر اساس انتشار تحریک شده تابش الکترومغناطیسی ساطع می کند ، به معنای “تقویت نور با انتشار تحریک شده تابش” است و در سال 1960 توسط تئودور اچ میمن در آزمایشگاه تحقیقاتی هیوز بر اساس کارهای نظری چارلز هارد تاونز و آرتور لئونارد شاولو ساخته شد.

کاربرد های لیزر

درایوهای دیسک نوری، چاپگرها، اسکنرهای بارکد، ابزار توالی‌یابی DNA، فیبر نوری، تولید تراشه‌های نیمه‌رسانا (فتولیتوگرافی) و ارتباطات نوری در فضای آزاد، جراحی و درمان‌های پوست، برش لیزری و جوش مواد، صنایع نظامی و حقوقی استفاده می‌شوند. دستگاه های اجرایی برای علامت گذاری اهداف و اندازه گیری بُرد و سرعت و در نمایشگرهای نور لیزر برای سرگرمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 لیزرهای نیمه هادی در رنگ آبی تا نزدیک به اشعه UV نیز به جای دیودهای ساطع نور (LED) برای تحریک فلورسانس به عنوان منبع نور سفید استفاده شده اند. این امر به دلیل تابش بیشتر آن، ناحیه ساطع بسیار کوچکتری را ایجاد می کند و از افتادگی ناشی از LED ها جلوگیری می کند. چنین دستگاه هایی قبلاً در برخی از چراغ های جلو اتومبیل استفاده می شدند.

تفاوت لیزر با سایر منابع نور

 نوری منسجم از خود ساطع می کند. انسجام فضایی به آن اجازه می دهد تا بر روی یک نقطه تنگ متمرکز شود و کاربردهایی مانند برش و لیتوگرافی را ممکن می سازد. انسجام فضایی همچنین به پرتو اجازه می دهد تا در فواصل زیاد باریک بماند (تصادف) و کاربردهایی مانند اشاره گر لیزری و لیدار را ممکن می سازد. لیزرها همچنین می توانند انسجام زمانی بالایی داشته باشند که به آنها اجازه می دهد نور با طیف بسیار باریکی را ساطع کنند. متناوباً، انسجام زمانی می‌تواند برای تولید پالس‌های نوری فوق‌کوتاه با طیف وسیع اما مدت زمان کوتاهی به اندازه یک فمتوثانیه استفاده شود.

مبانی  علم لیزر

پرتوهای لیزر می توانند به نقاط بسیار ریز متمرکز شوند و تابش بسیار بالایی به دست آورند یا می توانند واگرایی بسیار کمی داشته باشند تا توان خود را در فاصله زیادی متمرکز کنند.

لیزرها با توجه به طول موج آنها در خلاء مشخص می شوند. اکثر لیزرهای “تک طول موج” در واقع در چندین حالت با طول موج های کمی متفاوت تابش تولید می کنند. اگرچه انسجام زمانی دلالت بر درجاتی از تک رنگی دارد، اما  لیزرهایی هم وجود دارند که طیف وسیعی از نور را ساطع می کنند یا طول موج های مختلف نور را به طور همزمان ساطع می کنند. لیزرها در جایی به کار می روند که نور انسجام مکانی یا زمانی مورد نیاز را نتواند با استفاده از فناوری های ساده تر تولید کرد.

کاربردهای لیزر

کاربرد برش لیزری در صنعت

بعد از آگاهی و علم به اینکه لیزر چیست و تفاوتی با نور معمولی دارد میخواهیم در مورد برش لیزر و کاربردهای آن بحث کنیم. دستگاه های برش از جدیدترین و به روز ترین سیستم های مدرن روز دنیا هستند. این دستگاه به حدی خطای انسانی را پایین آورده اند و همچنین دقت در انجام کار نیز آنها را محبوب ساخته است. به طوریکه امروزه در کارخانه های تولیدی، کارآگاه ها و دهها زمینه ی کاری دیگر ترجیحا دستگاه های برش خود را از نوع لیزری انتخاب می کنند.

دستگاه های برش لیزر به نوعی طراحی شده اند که قابلیت برش انواع فلزات و غیر فلزات را دارا می باشند. این دستگاه با نهایت سرعت و دقت خطوط مشخص شده را با کمترین میزان خطا برش می زند. به دلیل توانایی در برش تمامی متریال ها در واقع استفاده از این دستگاه به مراتب نسبت به سایر ماشین های برش قدیمی و دستی بیشتر شده است. ابزارها و دستگاه های برش قدیمی به نوعی منسوخ شده اند چرا که فرایند کار توسط این ابزارها بسیار زمان بر و پرهزینه بود. بنابراین رفته رفته این دستگاه در صنایع مختلف جای خود را به دستگاه های برش لیزر داده اند.

برش لیزری چرم

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت چرم

امروز به‌جای روش‌های سنتی برای برش چرم و پارچه از دستگاه‌های لیزر استفاده می‌شود که این امر موجب بالاتر رفتن سرعت و دقت بسیار بالا در این حوزه شده است؛ علاوه بر برش لیزر چرم، از دستگاه برش لیزری جهت برش نمد و جنس‌های مشابه نیز استفاده می‌کنند که امروزه شاهد استفاده گسترده این نوع جنس در ساخت هدایای تبلیغاتی هستیم.

برش لیزری

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت چوب

از دیگر کاربردهای برش لیزری میتوان در صنعت و حوزه ی چوب بری به آن اشاره داشت. کارهای هنری ظریف، ابزارهای چوبی که ملزم برش دقیقی هستند، تنها با استفاده از برش های لیزری این امر محقق می شود. چرا که ابزارهای سنتی درصد خطایی خواهند داشت که در تمیزی کار تاثیر گذار است.

کاربرد برش لیزر در صنعت لاستیک

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت لاستیک

ورق های لاستیکی و انواع واشر که در ابزاها و وسایل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند به کمک دستگاه های برش لیزری با کاهش هدررفت مواد اولیه برش داده می شوند. در روش های قدیمی فرایند برش لاستیک ها در تیراژهای بالا، در قالب های فلزی صورت می گرفت. بنابراین علاوه بر دستگاه برش زمان و هزینه ای نیز صرف ساخت قالب ها می شود. اما امروزه تنها با یک طرح اولیه و با حذف زمان و هزینه این عمل انجام می گردد.

کاربرد دستگاه برش لیزر در صنعت تبلیغات

یکی از حوزه‌های وسیع کاربرد دستگاه برش برش لیزر در حوزه تبلیغات است.

ساخت تابلوهای تبلیغاتی چنلیوم، تندیس‌های تبلیغات، استندهای نمایشگاهی و فروشگاهی از جمله کاربردهای دستگاه برش لیزری است.

موارد استفاده از لیزر

 • در تولید واکنش های شیمیایی استفاده می شود
 • برای ایجاد پلاسما هم می توان استفاده کرد.
 • حذف موفقیت آمیز تومورها استفاده می شود(پرتو درمانی) لیزر برای از بین بردن پوسیدگی یا قسمت های پوسیده دندان استفاده می شود
 • در درمان های زیبایی مانند درمان آکنه، سلولیت و رفع موهای زائد و لکه های پوستی ناشی از زایمان نیز استفاده می شود.

مزایای استفاده از دستگاه برش لیزر

 • برش ایجاد شده توسط دستگاه لیزر برش کاملا شفاف و سیقلی بوده و این در حالی ست که دستگاه های دیگر برشی مات و نه چندان جذاب ایجاد می کنند.
 • دستگاه های برش قدیمی به سبب داشتن لبه های تیز، باعث پارگی سطح می شوند که این در مورد دستگاه لیزر برش صادق نیست.
 • کار با دستگاه لیزر برش نیازمند تخصص و مهارت خاصی نیست و تنها با کمی دقت اپراتور عملیات برش به راحتی انجام می گیرد.
 • به دلیل دقت بالای این دستگاه، فلز یا هر ماده ی دیگری هنگام برش ضایعات یا دور ریز بسیار کمی تولید خواهد کرد.
 • سرعت برش دستگاه لیزر برش قابل قیاس با دیگر دستگاه های برش نمی باشد.
 • استفاده از برش لیزری فلزات به نسبت دیگر روش ها کمترین میزان خطر را متوجه اپراتور دستگاه می سازد.
 • به دلیل سرعت بالای برش و حرارت استاندارد در هنگام برش از ایجاد اعوجاج در سطح جلوگیری می شود.
 • ضخامت برش ایجاد شده توسط دستگاه لیزر برش به نسبت دیگر دستگاه ها کمتر است. در نتیجه برش تمیز تری خواهید داشت.
 • دستگاه لیزر برش دارای انواع مدل های قابل حمل نیز می باشد که حجم کمتری نسبت به سایر دستگاه ها در کارگاه اشغال می کند.
 • ساختار حرفه ای این دستگاه کار کردن با آن را ساده و لذت بخش ساخته است.

درصورت نیاز درباره حک و برش لیزر می توانید با شماره 03136661484 تماس بگیرید یا در واتس آپ و اینستاگرام با ما در ارتباط باشید، و به صورت رایگان با متخصصین حکینو مشورت کنید.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

پشتیبان حکینو
ارسال پیام